Morphettville Park Netall Club Inc

President

Vice President

Secretary

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

Nicole Clark

Nicole Clark

Nicole Clark

Nicole Clark

Nicole Clark

Nicole Clark

Nicole Clark

Meagan Furst

Meagan Furst

Meagan Furst

Julie Cameron

Julie Cameron

Julie Cameron

Julie Cameron > Nicole Budd

Nicole Budd

Nicole Budd

Narelle vonStanke

Narelle vonStanke

Carolyn McDermott

Carolyn McDermott

Carolyn McDermott

Meagan Furst

Kirsty Bauer

Kirsty Bauer

Fiona Pashley

Fiona Pashley

Brenda Farrelly

Jess Evens

> Brenda Farrelly

Brenda Farrelly

Narelle vonStanke

Su Spehr

Su Spehr > Sandra McMutrie

Sandra McMutrie

Sandra McMutrie

Sandra McMutrie

Sandra McMutrie

Rachael Sullivan

Rebecca Drumm

Rebecca Drumm

Barbara Howse

Barbara Howse

Barbara Howse

Nicole Budd > Stacey Pengilly

Stacey Pengilly

Stacey Pengilly

Teams (Winter Season Only)

2001 (3)

A Grade (A3), B Grade (B1), C Grade (Marleston)

2002 (4)

A Grade (A2), B Grade (A4), C Grade (B1), D Grade (B4)

2003 (4)

A Grade (A1), B Grade (A3), C Grade (B1), D Grade (B3)

2004 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (A3), D Grade (B2), E Grade (B3)

2005 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (B1), D Grade (B2), E Grade (B3)

2006 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (B1), D Grade (B2), E Grade (B3)

2007 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (A3), D Grade (B3), 8/Under (H2)

2008 (4)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (A3), D Grade (B2)

2009 (4)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (B1), D Grade (B2)

2010 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (B1), E Grade (B3)

2011 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (B2), G Grade (B4), E Grade (C5)

2012 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (B1), D Grade (B3), E Grade (B5), 8/Under (H2), 11/Under (F7), 13/Under (E8), 15/Under (D7).

2013 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (B1), D Grade (B3), E Grade (B5), 8/Under (H2), 11/Under (F5), 11/Under (F9), 13/Under E7), 13/Under (E5), 15/Under (D7)

2014 (5)

A Grade (A1), B Grade (A2), C Grade (A4), D Grade (B2), E Grade (B4), 8/Under (H1), 8/Under (H2), 8/Under (H3), 9/Under (G2), 11/Under (F5), 11/Under (F7), 13/Under (E6), 13/Under (E8) 15/Under (D5), 17/Under (C4)

Senior Coaches / Captains (Winter Season Only)

2001

A Grade

B Grade

C Grade

Coach

Nicole Clark

Belinda Bridgeman

Carolyn McDermott

Captain

Tracey Miller

Shylie Harrison

Narelle vonStanke

Vice Captain

Jacqui McConville

She White

2002

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

Coach

Maxine Saunders

Terry Duckford

Hazel Nankivell

Kevin Eckermann

Captain

Nicole Clark

Brook Harrison

Barbara Clark

(Rotated)

Vice Captain

Jacqui McConville

Alana McManus

Emma Cornish

2003

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

Rep Team

2004

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Coach

Terry Duckford

Barbara Morgan

Trish Ottaway

Kevin Eckerman

Terry Duckford

Coach

Barbara Morgan

Terry Duckford

Nicole Clark

Jacqui McConville

Tracy Miller

Captain

Jacqui McConville

Su Spehr

Carolyn McDermott

Hayley Laney

Kate Mackenzie

Captain

Kirsty Meekins

Carolyn McDermott

Tricia Howard > Sandra McMutrie

Claire Simons

Nicky Barrett

Vice Captain

Kristy Meekins

Tricia Howard

Barbara Clark

Narelle vonStanke

Amanda Varcoe

Vice Captain

Jacqui McConville

Nicole Clark

Renae Gollan

Sally Allen

Rachel Fry

2005

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Rep Team

Coach

Barbara Morgan

Terry Duckford

Nicole Clark

Jacqui McConville

Tricia Howard

Barbara Morgan

Captain

Kristy Meekins

Nicole Clark

Kylie Pitt > Julie Cameron

Hayley Laney

Rachel Fry

Vice Captain

Belinda Hardy

Sarah Siakew

Julie Cameron > Natasha Watts

Amanda Busbridge

Esther Knott

2006

A Grade

Coach

Terry Duckford

Captain

Joanne Hardin > Rebecca Drumm

Vice Captain

Rebecca Drumm > Jacqui McConville

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Jacqui McConville

Renae Gollan

Shelly Roach

Janelle Priddle

Kirsty Meekins

Claire Simons

Beth Dillon

Ann Todd-Eggelstone

Louise Shaughnessy

Robyn Lavis

Samantha McGregor

Sarah  Woodward

2007

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

8/Under

Coach

Terry Duckford

Barbara Morgan

Megan Furst

Janelle Priddle

Nicole Jacquier

Captain

Joanne Hardin

Sandra McMutrie

Natasha Watts

Janelle Priddle

(Rotated)

Vice Captain

Rebecca Drumm

Louise Shaughnessy

Rebecca Raneberg

Rachael Sullivan

2008

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

Coach

Terry Duckford

Barbara Morgan

Renae Gollan

Karen Earl

Captain

Rebecca Drumm

Donna Letic

Claire Simons

Rachael Sullivan

Vice Captain

Megan Furst

Louise Shaughnessy

Sarah Woodward

Britt Burton

2009

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

Rep Team

Coach

Terry Duckford

Barbara Morgan

Renae Gollan

Sarah McLaughlin

Nicole Clark

Captain

Rebecca Drumm

Donna Letic

Nicole Clark > Claire Simons

Sarah McLaughlin

Jasmine Holmes

Vice Captain

Megan Furst

Louise Shaughnessy

Claire Simons > Sandra McMutrie

Stacey Dixon

Donna Letic

2010

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Coach

Terry Duckford

Barbara Morgan

Nicole Clark

Tamara Ruff

Sarah McLaughlin

Captain

Rebecca Drumm

Nicole Jacquier

Julie Cameron

Sarah McMutrie

Jodie Thiele

Vice Captain

Megan Furst

Louise Shaughnessy

Barbara Howse

Tanya Pratt

Kirsty Moore

2011

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Rep Team

Coach

Barbara Morgan

Nicole Jacquier

Mark Crossman

Sarah McLaughlin

Stacey Dixon

Mark Crossman

Captain

Rebecca Drumm

Donna Letic

Nicole Clark

Claire Simons

Kristen Leonard

Rebecca Drumm

Vice Captain

Karen Richstein

Vannessa Kelly

Tanya Smith

Jodie Thiele

Kamara Green

Nicole Clark

2012

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Coach

Barbara Morgan

Mark Crossman

Nicole Clark

Jodie Thiele > Kelly Hardin

Tanya Pratt > Kristen Leonard

Captain

Megan Furst

Hayley Palmer > Nicole Budd

Tanya Whitthoeft

Rebecca Raneberg

Samantha Keon

Vice Captain

Rebecca Drumm

Kylie Bew

Melissa Paunovic

Rebecca Bowering

2013

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Coach

Barbara Morgan

Louise Batzavalis

Nicole Clark

Dominic Richardson

Sam Keon > Kirsten Leonard

Captain

Jasmine Glasgow

Nicole Budd

Julie Cameron

Dianne Rogers

Nicole Orr

Vice Captain

Alex Lord

Donna Letic

Jodie Crouch

Britt Burton

Belinda Isaac

2014

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Coach

Barbara Morgan

Louise Batzavalis

Nicole Clark

Jodie Crouch

Nicole Orr

Captain

Megan Furst

Nicole Budd

Julie Cameron

Mel Paunovic

Sarah McLaughlin

Vice Captain

Alex Lord

Vanessa Graham

Jessica Smith

Rebecca Raneberg

Brianna Keelan

Senior Best Player Awards (winter Season Only)

2001

A Grade

B Grade

C Grade

Winner

Jacqui McConville

Alleen Martin

Most Improved : Belinda Hardy

Runner Up

Nicole Clark

Shae White

Coach’s Award

Carolyn McDermott

Shylie Harrison

Tina Stocco

2002

A Grade

B Grade

C Grade

Winner

Carolyn McDermott

Brook Harrison

Amanda Busbridge & Sally Nankivell

Runner Up

Paula Murphy

Renae Gollan

Coach’s Award

Nicole Clark

Brook Harrison

Rebecca Drumm

D Grade

Kathryn Jenkinson

Penny Haynes

Penny Haynes

2003

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

Winner

Jacqui McConville

Fiona Pashley

Emma Cornish

Louise Buckland

Runner Up

Belinda Hardy & Kate Mackenzie

Shae White

Claire Simons

Julie Cameron

Coach’s Award

Kristy Meekins

Su Spehr

Angela Corradini

Hayley Laney

2004

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Winner

Belinda Hardey

Carolyn McDermott & Paula Murphy

Renae Gollan

Shelly Roach

Nicky Barrett

Runner Up

Janna Caldwell

Julie Cameron

Emily Lock

Jodi Chemny

Coach’s Award

Kristy Meekins

Fiona Shiell

Tricia Howard

Hayley Laney

Esther Knott

2005

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Winner

Megan Furst

Paula Murphy

Julie Cameron

Rebecca Raneberg

Angela Corradini

Runner Up

Belinda Hardy & Joanne Hardin

Fiona Pashley

Barbara Clark

Beth Dillon

Rachel Fri

Coach’s Award

Renae Gollan

Fiona Shiell

Claire Simons

Amanda Busbridge

Esther Knott

2006

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Winner

Belinda Hardy

Kristy Meekins & Vanessa Kelly

Paula Murphy

Beth Dillon

Sara Woodward

Runner Up

Rebecca Drumm

Julie Cameron

Karen Reichstein

Rachael Sullavan

Coach’s Award

Jacqui McConville

Louise Shaughnessy

Rebecca Raneberg

Monica Walton

Jane Elliot

2007

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

Winner

Belinda Hardy

Donna Letic

Emma Porter

Rachael Sullivan

Runner Up

Rebecca Drumm

Paula Murphy

Leanne Hegarty

Britt Burton

Coach’s Award

Megan Furst

Sandra McMutrie

Sarah Woodward

Emma Hull

2008

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

Winner

Natasha Watts

Donna Letic

Rebecca Raneberg

Marnie Harmston

Runner Up

Rebecca Drumm

Jasmine Holmes

Leanne Hegarty & Samantha McGregor

Rachael Sullavan

Coach’s Award

Kristy Bauer

Nicole Jacquier

Holly Girvan

Rachael Bowman

2009

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

Winner

Brook Harrison

Donna Letic & Jo Schinkel & Nicole Jacquier

Barbara Howse

Sarah McLaughlin

Runner Up

Rebecca Drumm

Julie Cameron

Jodie Thiele

Coach’s Award

Jasmine Holmes

Donna Letic

Britt Burton

Stacey Dixon

2010

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Winner

Paula Murphy

Vanessa Kelly

Julie Cameron

Tanya Pratt

Raquel Kerdel

Runner Up

Natasha Watts

Bianca Soloman

Nicole Clark

Sandra McMutrie

Erin Cranwell & Kamara Green

Coach’s Award

Karen Reichstein

Vanessa Kelly

Julie Cameron

Angela Harris & Christine Dunn

Jodie Thiele

2011

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Winner

Jessica Percy

Donna Letic

Hayley Palmer

Tanya Pratt

Kamara Green

Runner Up

Alexandra Lord

Barbara Howse

Nicole Clark

Kelly Harding

Danica Kalinic

Coaches Award

Jessica Percy

Barbara Howse

BrittBurton

Sarah Woodward

Kristen Leonard

2012

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Winner

Jessica Percy

Jessica Fanto

Julie Cameron

Belinda Isaac

Tanya Pratt

Runner Up

Alexandra Lord

Paula Murphy

Amanda Fuss

Kristy Moore

Tammy Scott

Coach’s Award

Rebecca Drumm

Barbara Howse & Vanessa Kelly

Kylie Bew & Emma Hull

Rebecca Raneburg

Samantha Ferguerson

2013

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Winner

Jasmine Glasgow

Donna Letic

Julie Cameron

Kristy Moore & Sarah McLaughlin

Belinda Isaac

Runner UP

Raquel Kerdel

Paula Murphy

Karen Boswell

Alice Franklin & Chelsea Dee

Nicole Orr

Coach’s Award

Rebecca Drumm

Hanah Fisher

Lauren Cox

Dianne Rogers

Melissa Paunovic

2014

A Grade

B Grade

C Grade

D Grade

E Grade

Winner

Alex Lord

Alix Lovering

Jessica Smith

Rebecca Raneberg

Sarah McLaughlin

Runner Up

Jess Evans

Ashleigh Smith

Gail Warren

Mel Paunovic

Hannah Fyfe

Coach’s Award

Jacqui McConville

Nicole Budd

Gail Warren

Mel Paunovic

Sarah Woodward

Association Award Winners

2002

2003

2006

2007

2009

2012

2012

2014

2014

2014

Kevin Beare Award

Joy Smith Award

Eileen Saxby Trophy

Kevin Bear Award

Dean Laurence Medal

Db Pettitt Trophy

Neil Kinsman Coaches Award

Db Pettitt Trophy

Neil Kinsman Coaches Award

Joy Smith award

A2

A1

All Grades

A2

CANA

A1

A1

A1

Jacqui McConville

Jacqui McConville

C Grade – B1

Donna Letic

Paula Murphy

MPNC

Barbara Morgan

MPNC

Barbara Morgan

Jess Evans

Premiers

2001  Summer (E Grade) – Marion

2002 Summer (B Grade) – Marion

2003 Winter (B Grade) A3 SAUCNA

2004 – 05 Summer (B Grade) B1 SAUCNA

2006 Winter (A Grade) A1 SAUCNA

2006 Winter (C Grade) B1 SAUCNA

2007 Winter (B Grade) A2 SAUCNA

2008 – 09 Summer – Immanuel

2009 CANA Nationals (Open)

2012 Winter (A Grade) A1 SAUCNA

2012 Winter (Under 13) F7 SAUCNA

2014 (Under 9) G2 SAUCNA

Runners Up

2001 Winter (A Grade) A3 SAUCNA

2003 Winter (C Grade) B2 SAUCNA

2003 Winter (D Grade) B3 SAUCNA

2008 Winter (A Grade) A1 SAUCNA

2009 Winter (B Grade) A2 SAUCNA

2011 Winter (C Grade) B2 SAUCNA

2011 Winter (C Grade) C5 SAUCNA

2012 Winter (D Grade) B3 SAUCNA

2013 Winter (E Grade) B5 SAUCNA

2013 Winter (Under 13) F6 SAUCNA

2014 Winter (E Grade) B4 SAUCNA

2014 Winter (Under 11) F7 SAUCNA

2014 Winter (Under 8) H1 SAUCNA

Premiership Teams

2001 Summer (E Grade – Marion)

Belinda Hardy, Faye Spehr, Haselgrove Nankivell, Kathryn Jenkinson,

Liz Dynon, Michelle Lockyer, Robyn Pitt, Sue Rice. (Team Manager -Kathryn Jenkinson)

2002 Summer (E Grade – Marion)

Alana McManus, Belinda Hardy, Brook Harrison, Emma Cornish, Kylie Pitt

Leonie Mouthaan, Rebecca Drumm, rename Gollan, Sally Nankivell (Team Manager – Terry Duckford)

2003 Winter (B Grade) A3-SAUCNA

Amanda Varcoe, Fiona Pashley, Karen Simpson, Louise Shauhnesst, Michelle Locyer,

Paula Murphy, Su Spehr, Trica Howard. (Team Manager – Barbara Morgan)

2004-05 Summer (B Grade) B1 -SAUCNA

Carolyn McDermott, Joanne Hardin, Keileigh Marra, Nicole Clark,

Paula Murphy, Rebecca Drumm, Sarah Siakew ( Team Manager – Terry Duckford)

2006 Winter (A Grade) A1 – SAUCNA

Belinda Hardy, Jacqui McConville, Keileigh Marra, Kylie Pitt, Megan Furst,

Rebecca Drumm, Renae Gollan, Tamarac Pantazis. (Team Captain- Terry Duckford)

2006 Winter (C Grade) B1 – SAUCNA

Claire Simoms, Emma Porter, Janelle Priddle, Julie Cameron, Kristy Bauer,

Paula Murphy, Rebecca Raneburg, Robyn Lavis (Coach – Renae Gollan)

2007 Winter (B Grade) A2 -SAUCNA

Claire Simons, Donna Letic, Jasmine Holmes, Louise Shaugnessy, Nicole Jaquier,

Paula Murphy, Samantha McGregor, Sandra McMutire, Theresa Thompson, (Coach – Barbara Morgan)

2008 – 09 Summer – Immanuel

Brook Harrison, Donna Letic, Karen Earl, Kylie Pitt, Louise Shaugnessy,

Rebecca Drumm, Renae Gollan, (Team Manager – Rebecca Drumm)

2009 CANA Nationals – Open

Donna Letic, Jasmine Holmes, Kristy Bauer, Kylie Pitt, Louise Shaugnessy,

Nicole Jacquier, Paula Murphy, Rebecca Drumm, Renae Bolt, Vanessa Kelly. (Coach- Nicole Clark)

2012 Winter (A Grade) A1 – SAUCNA

Kristy Bauer, Jasmine Glasgow, Renae Gollan, Jesica Evans,

Rebecca Drumm, Alexandra Lord, Megan Furst. (Coach – Barbara Morgan)

2014 Winter (Under 9) G2 – SAUCNA

Representative Players

2002 – SAUCNA

Open > Nicole Clark, Theresa Thompson.

Under 21’s > Belinda Hardy, Brook Harrison, Shylie Harrison.

2003 MPNC

Open > Amanda Varco (VC), Barbara Clark, Carolyn McDermott, Julie Cameron, Kate Mackenzie (C),

Kristy Meekins, Kylie Pitt, Louise Buckland, Tracey Miller, Tricia Howard. (Coach – Terry Duckford)

2003 SAUCNA

Open > Janna Caldwell, Paula Murphy, Su Spehr.

Under 21’s > Rebecca Drumm

Masters >  Sally Allen

2005 CANA Championship Team

Open > Tracey Miller

2009 MPNC

Open > Belinda Hardy, Joanne Hardin, Kylie Pitt, Louise Shaugnessy,

Nicole Jacqyer, Paula Murphy, Rebecca Drumm Renae Bolt, Vanessa Kelly, (Coach – Nicole Clark)

2009 CANA Championship Team

Open > Jasmine Holmes, Kylie Pitt, Nicole Jacquier, Paula Murphy, Rebecca Drumm.

2011 MPNC

Open > Barbara Howse, Jasmine Glasgow, Jessica Percy, Julie Cameron, Hayley Palmer, Nicole Clark (VC),

Nicole Jacquier, Paula Murphy, Rebecca Drumm (C), Vanessa Kelly, (Coach – Mark Crossman)

2011 CANA Championship Team

Jessica Evans & Barbara Howse

Milestones (Winter Season Only)

50 Games

Amanda Busbridge

Barbara Clark

Britt Burton

Carolyn McDermott

Donna Letic

Fiona Shiell

Jasmine Holmes

Julie Cameron

Joanne Hardin

Karen Richstein

Keileigh Marra

Kirsty Bauer

Kirsty Meekins

Megan Furst

Natasha Watts

50 Games

Rachel Sullivan

Rebecca Raneburg

Sandra McMutrie

Sarah McLaughlin

Sarah Woodward

Stacey Dixon

Su Spehr

Theresa Thompson

Tracey Miller

Vanessa Kelly

Barbara Howse

Rebecca Bowering

Kristen leonard

Jodie Thiele

Emma Hull

Hayley Palmer

Kamara Green

50 Games

Kristy Moore

Jasmine Glasgow

Alex Lord

Jess Evans

100 Games

Belinda Hardy

Claire Simons

Julie Cameron

Kylie Pitt

Louise Shaugnessy

Nicole Clark

Nicole Jacquier

Paula Murphy

Rebecca Drumm

Renae Gollan

Theresea Thompson

Vanessa Kelly

Sarah Woodward

Karen Boswell

Megan Furst

Samantha Keon

Rebecca Raneburg

100 Games

Jacqui McConville

Dona Letic

Sarah McLaughlin

Britt Burton

150 Games

Rebecca Drumm

Kylie Pitt

Paula Murphy

Nicole Clark

Belinda Hardy

Nicole Budd

Julie Cameron

Vanessa Graham

200 Games

Rebecca Drumm

Paula Murphy

Top 5 Most Games Played (Winter Season Only)

A Grade

Rebecca Drumm – 107

Kylie Pitt – 102

Belinda Hardy – 99

Renae Gollan – 95

Megan Furst – 94

B Grade

Vanessa Kelly – 94

Louise Shaughnessy – 93

Paula Murphy – 91

Nicole Jacquier – 90

Donna Letic – 69

C Grade

Julie Cameron – 87

Claire Simons – 71

Rebecca Raneburg -53

Barbara Clark – 51

Nicole Clark – 46

D Grade

Sarah McLaughlin – 60

Stacey Dixon – 48

Hayley Laney – 47

Amanda Busbridge – 36

Samantha Keon – 35

E Grade

Kamara Green – 32

Kristen Leonard – 31

Danica Kalinic – 27

Ann Todd- Egglestone – 27

Megan Heinrich – 27

Rep Team

Rebecca Drumm – 27

Nicole Jacquier – 25

Paula Murphy – 24

Kylie Pitt -21

Vanessa Kelly – 20

All Grades Top 10

Rebecca Drumm – 213

Paula Murphy – 191

Nicole Clark – 177

Kylie Bew nee Pitt – 171

Nicole Budd nee Jacquier – 167

Belinda Hardy – 157

Julie Cameron – 148

Vanessa Kelly – 147

Renae Gollan – 144

Sarah Woodward – 135

Life Members

Nicole Clark – 2010

Renae Gollan  – 2012

Rebecca Drumm – 2013

Brenda Farrelly – 2014

Paula Murphy  2015

Terry Duckford – 2015 (Post-Humously

Club Person Of The Year

2010 – Brenda Farrelly

2011 – Barbara Howse

2012 – Renae Gollan

2013 – Julie Cameron

2014 – Nicole Budd

2015 – Nicole Budd